Sık Sorulan Sorular

Evsel atıksu Paket Arıtma üniteleri ile ilgili sıkçasorulan sorular.
Biyolojik arıtma nedir ?

Paket arıtma ünitesi biyolojik arıtma esasına göre çalışmaktadır. Atıksu içerisindeki kirleticileri besin olarak kullanan mikroorganizmalar kullanılarak kirleticiler hücre bünyesinde CO2 ve H2O ya dönüştür. Bu biyolojik arıtma bu esas üzerine dengenin kurulmasıdır.

Paket arıtma ünitesi kimin için zorunludur ?

Altyapısı bulunmayan bölgelerde kurulan site fabrika okul gibi 84 kişi üzerinde nüfus barındıran yerlerde çevre kanununa göre arıtma tesisi kurulumu zorunludur. Arıtma tesisi ihtiyacının en ekonomik ve kaliteli çözümü paket arıtma üniteleri olduğu için paket arıtma üniteleri bu ihtiyacı karşılamaktadırlar.

Kurulacak paket arıtma ünitesinin kapasite seçimini nasıl yapabiliriz ?

Paket arıtma üniteleri küçük sayılabilecek kapsitelere hitap etmektedirler ( tek ünite için 5 – 200 m³/gün ) Bu nedenle iller bankası ve diğer nüfus ve kapasite hesaplarından ziyade paket arıtma kapasiteleri gerçek tüketimler ve pik debi ( Tesise gelecek maximum atıksu miktarı ) göz önüne alınarak seçilir.

· Paket arıtma ünitelerinde kapasite belirlenirken yaşam alanlarında kişi başına 200 lt/gün vardiyalı çalışan fabrika vb. yerlerde kişi başına 50 lt / gün olarak hesaplanır. Veya hali hazırda faaliyette olan yerler için su saatleri kontrol edilerek paket arıtma ünite kapasitesi belirlenir.

Yazlık sitemizde sezon haricinde % 30 doluluk var bu paket arıtma üntesini etkilermi ?

Paket arıtma ünitelerimiz % 90 a kadar kapasite değişikliklerinde bile sorunsuz çalışmaktadır.

Paket arıtma ünitesinin ömrü ne kadardır ?

Paket arıtma ünitesinde kullanılan ekipmanların ekonomik ömrü bakımları zamanında ve sürekli yapıldığında on yıldır. Ekipman değişimleri ve boya bakımı yapılarak bu süre uzatılabilir.

Paket arıtma ünitesi koku yapar mı ?

Paket arıtma ünitesi çalışır durumda olduğu sürece paket arıtma ünitesinde koku oluşmaz. Foseptik kaynaklı koku oluşumu kapaklar kapatılarak önlenebilir.

Paket arıtma ünitesi kurmak istiyorum betonarme ile ilgili bilgi verir misiniz ?

Paket arıtma üniteleri için kabaca anlatmak gerekirse iki gözlü foseptik hazne ve ünite altına terazisi düzgün beton kaide yapmanız gerekiyor. Betonarme ölçülerini firmamızda öğrenebilirsiniz.

Paket arıtma ünitesinin işletimi nasıl yapılıyor ?

Paket arıtma ünitesi tam otomatik çalışmaktadır. Sadece kontrol edilmesi yeterlidir.

Çamur oluşmuyor mu ?

Arıtma işlemi paket arıtma ünitesi içinde oluşan mikroorganizma çamuru sayesinde yapılmaktadır. Oluşan çamur aylık yapılacak çamur ölçümlerine göre ortalama 4 ayda bir belli miktarda vidanjörle çekilmelidir.

Montajı ve işletmeye alınması ne kadar sürer ?

Montajı 1 saat içerisinde tamamlanan üniteler 6 saatlik çalışma testleri ve personel eğitiminden sonra arıtma ünitesi müşteriye teslim edilir.

Arıtılmış suyu bahçe sulamada kullanabilir miyim ?

Paket arıtma çıkış suyu bahçe sulamada rahatlıkla kullanılabilir. Ancak araba yıkama ve diğer yıkama gibi kullanma suyu olarak kullanımı uygun değildir.