Paket Arıtma Nedir ?

Paket arıtma, Biyolojik evsel atıksuların arıtılması için özel olarak tasarlanmış taşınabilir boyutlarda, tam otomatik çalışan sistemlere denir.

Paket Arıtma Nedir ?

Paket Arıtma Ünitesi     Paket arıtma taşınabilir özellikte kompact olarak tasarlanmış arıtma tesisidir. Evsel nitelikli biyolojik atıksular için dizayn edilen bu üniteler SBR olarak tanımlanan ileri proses teknolojisinin PLC otomasyon sistemi ile mekanik sistemin tam otomatik olarak çalışacak şekilde düzenlenmiştir.

Paket arıtma ünitesi biyolojik arıtma esasına göre çalışmaktadır. Atıksu içerisindeki kirleticileri besin olarak kullanan mikroorganizmalar kullanılarak kirleticiler hücre bünyesinde CO2 ve H2O ya dönüştür. Bu biyolojik arıtma bu esas üzerine dengenin kurulmasıdır.
    Kompact tasarım kurulum kolaylığı gibi özellikler nedeniyle paket arıtma denilmektedir. Uygun kalınlıkta karbon çeliğinden imal edilen reaktörler uzun yıllar korozyona karşı koruyacak şekilde epoxi ile kaplanarak kullanıma sunulmaktadır.

   Şantiye, yazlık site, toplu konutlar , fabrikalar, alışveriş merkezleri, okullar askeri birlikler ve kamplar, dinlenme tesisleri gibi bir çok farklı alanda evsel atıksuların arıtımı için kullanılan sistemlerdir. Uzun ömürlü ve ekonomik olan bu sistemler kurulum kolaylığı ve otomatik çalışma özelliği ile alternatifi bulunmayan sistemlerdir. 


Gebze-Darıca Metro Hattı İnşaatı Paket Arıtma kurulum videosu için tıklayın.

Arsimak

PROSEPTIC® Nedir.

    PROSEPTIC®, evsel veya organik esaslı endüstriyel atık suların ülkemizde mevcut yasa ve yönetmeliklere (Çevre Kanunu Su Kirliliği Yönetmeliği ve Su Ürünleri Tüzüğü Standartları) uygun  olarak arıtılmasını sağlayan,standartları Arsimak Arıtma Sistemleri Ltd. Şti. tarafından geliştirilmiş,  Taşınabilir yapıda biyolojik arıtma ünitesidir.

    PROSEPTIC®, ünitesinde kullanılan ileri proses teknolojisi küçük yerleşimlerdeki arıtma tesislerinde  büyük problem yaratan değişken debi ve kirlilik koşullarında mükemmel performans sağlamakta ve  üniteye bugünün olduğu kadar yarının standartlarına da uyabilme gücünü vermektedir .

    PROSEPTIC®, paket üniteler grubu olup sızdırmazlık sağlanmış,  biyolojik arıtma ve çökeltme fazlarının ardışık gerçekleştiği reaktörden oluşmaktadır. Kompact olarak tasarlanmıştır.

    PROSEPTIC®  uygulanacağı yerin durumuna göre gömülü veya yerüstü olarak da   uygulanmaktadır. Gömülü olması halinde boyutlarına uygun olarak açılmış bir çukura paket üniteler yapılarak üzeri toprakla kapatılır. Yer üzerinde sadece servis kapakları görünür.

    PROSEPTIC®  çalışmaya hazır teslim edilir. Montaj elektrik ve giriş-çıkış boru bağlantılarından ibarettir.


PROSEPTIC® markası Arsimak'ın Paket arıtma üretiminde kullandığı tescilli markasıdır.

Paket Arıtma Akım Şeması

Paket Arıtma Hangi Bölümlerden Oluşur ?

Izgara Kanalı

Ön Çöktürme

Dengeleme Haznesi

Proseptic Reaktör


Paket Arıtma Bölümleri

SBR

SBR - Ardışık kesikli sistemler hangi fazlardan oluşur ?

5 farklı fazın tek bir paket arıtma reaktöründe gerçekleştiği arıtma modeline SBR (Sequential Batch Reactor) yani ardışık kesikli reaktör denir.
Başlıca Fazlar ;
• Dolum Fazı / Besleme Fazı
• Reaksiyon Fazı / Havalandırma Fazı
• Çökeltme Fazı
• Deşarj Fazı
• Çamur çekim Fazı şeklindedir. Daha fazla detay için SBR (Sequential Batch Reactor) - Ardışık kesikli reaktör Nedir ? makalemize göz atabilirsiniz.